Pokazy konkursowe

Pokazy konkursowe 2018:

1. Z Holandii do Nowej Zelandii – Magdalena Wisińska
2. Izrael za 4 stówki – Bogumiła Socha
3. Czy wszystkie krowy są święte? Czy kot zawsze ma cztery łapy, a każdy pies jest bezdomny? Kolory Indii oczami studentki weterynarii – Marta Wasiołka
4. Przez Wietnam na motorze! – Szymon Labus
5. Roadtrip przez całe Stany Zjednoczone – Kuba Kamiński
6. Bezdrożami Europy czyli tam, gdzie nie ma hosteli przy szutrowych drogach – Krystyna Joanna Świdzińska i Karol Gancarz
7. Pireneje – od oceanu do morza szlakiem HRP – Mieczysław Okorski
8. Kierunek Ukraina – Maciej Lamperski
9. Kerry Way i kuszenie sídhe – Magda Piotrowska

Szersze opisy wkrótce 😀

Archiwum 2017:

Aleksandra Daraż, Paweł Blajda – O dwóch gitarach, które jeździły autostopem – Bałkany 2016

Ola – studentka Turystyki i Rekreacji w Katowicach.  Razem z Pawłem dotarli autostopem na Serbski Festiwal Gitarowy po drodze zahaczając o różnorakie Parki Narodowe nie odwiedzane już przez turystów. Pomysł wpadł im do głowy jednego popołudnia, gdy pogrywali sobie na gitarach na jednej z katowickich ulic. Wszystko to miało start w Szklarskiej Porębie. Droga do Serbii była długa i kręta, istna sinusoida. Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia. Ilość poznanych osób i ich historii, które w różnoraki sposób na nich wpłynęły zaczęły przerastać najśmielsze oczekiwania. Serbia, Bośnia, Chorwacja. Tutaj przyszedł czas na muzykę, śpiewy, alkohol, głodówkę, góry, zielone szlaki, burze, choroby i szalonych ludzi, których spotykali na całej trasie. Droga do domu zawarła się w dwóch dniach. Tak im minął miesiąc z gitarami. Wrócili z plecakami pełnymi wrażeń prosto na Kormorany! Ola twierdzi, że są największym bogactwem świata.

Michał Marciniak – Słyszałem 303 języki !

Na terytorium wielkości dwóch polskich województw mówi się w 303 językach. Broń to powszechny widok, a nóż stanowi przedłużenie ręki. Lokalni nie rozumieją pojęcia turystyka, dla nich Michał był oszołomem i szpiegiem. Występują tam tylko dwa kolory biały i czarny, a do bólu prostolinijni górale mogą Cię pokochać albo zabić. Dagestan to cudowna, pasjonująca kraina, gdzie ogrom kaukaskich gór i dolin zlewa się z ciszą, tworząc poczucie bezkresu. Michał uważa, że największą wartością podróży jest zaspokajanie ciekawości i poznawanie świata. Przyrównać je można do czytania książek, tyle że podczas podróży wszystko przeżywa się intensywniej. Zyskuje się wspomnienia, w których zawarta jest bezcenna wiedza. Pozwala ona walczyć ze stereotypami i niesprawiedliwością. Niesie to za sobą wielką moc doceniania swojej własnej rzeczywistości, czy po prostu dobra. Podróże poszerzają świadomość, niszcząc granice narzucone nam przez społeczeństwo, czy wychowanie. To jest ich piękno, za to je kocha i jeszcze za wolność, za bliskość gwiazd i zwierząt, czy zroszoną trawę. Bo podróży, ich wartości i znaczenia, nikt mu nie odbierze.

Łukasz Kubik – Wyprawa Rowerowa: Bieszczady- Wrocław

Sama wyprawa zaczęła się wyjazdem PKP z Wrocławia aż do Sanoku. A potem  była już tylko mieszanka improwizacji z wcześniejszą ustaloną trasą. Podczas wyprawy Łukasz zwiedził część Bieszczad, Beskidu Niskiego, Beskidu Sądeckiego, Pieniny, Magurę Spiską (Słowacja), Jezioro Czorsztyńskie, Beskid Średni, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski a potem szybka eksploracja województw: górnośląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Całość wyniosła prawie 1 000 km po drogach asfaltowych, szutrowych i takich jakie zastał. Łukasz twierdzi, że podróżnik nie tylko okrywa nowe miejsca, ale również samego siebie. To z jakiej jest gliny ulepiony i jak się zachowuje. Podróż daje możliwość patrzenia i pojmowania wielu spraw z innych perspektyw. Inne wartości podróżowania to pewnego rodzaju pokora, dystans do siebie, zaradność w niemal każdych warunkach oraz zahartowanie. „Przyzwyczaiłem się do tego, że czasem ludzie traktują mnie jak wyrzutka i włóczęgę. Niemniej jednak, między innymi dla tego podróżuję. Ot, taki sposób na życie.”

Tamara Kanecka i Grzegorz Brzóska – Spójrzmy na Meksyk z góry! – Iztaccihuatl, Citlatepetl i inne ciekawostki

Tamara opowie jak razem z Grzegorzem Brzóską zdobyli dwa pięciotysięczne wulkany w Meksyku, zwiedzili południowy Meksyk i Gwatemalę przy studenckim budżecie. Meksyk jest rajem nie tylko dla wszelkiej maści podróżników, ale również górołazów – tych, którzy lubią rodzinny trekking po bieszczadzkich połoninach, ale i tych, którzy postawili już pierwsze kroki w wysokogórskim świecie. Skoro już patrzymy na Meksyk z góry – to najlepiej z jak najwyższej! Opowiedzą o wejściu na dwa pięciotysięczne wulkany, Iztaccihuatl i Pico de Orizaba (Citlatepetl). W zasadzie niemożliwa jest podróż po Meksyku bez licznych przygód, które przytrafiają się w najmniej oczekiwanych momentach. Tamara twierdzi, że podróż przełamuje bariery – światopoglądowe, językowe, nasze osobiste. Dowiadujemy się jak różni jesteśmy ale również jak podobni – w żaden inny sposób niż poprzez podróżowanie nie możemy tak bardzo zbliżyć się do innej kultury. „Zachwyca mnie różnorodność świata i to jest głównym motorem mojego podróżowania.”

Grzegorz Brzóska – Życie na uboczu Świata – Spitsbergen

Głównym celem pobytu Grzesia, studenta Politechniki Gdańskiej, na Svalbardzie była nauka – miesięczny kurs na uniwersytecie UNIS. Spitsbergen jest jednak miejscem niesamowitym i nie można tam jedynie studiować. Jako, że pobyt na Svalbardzie przypadł na sierpień, w tym ostatni miesiąc dnia polarnego. Jest to idealny czas dla trekkingu i poznawania wyspy oraz jej serca – miasta Longyearbyen. Grzesiek codziennie chodził na zajęcia kilkukilometrową doliną, w dół do miasta, mijając renifery, pardwy i lisy. W wolnych chwilach wybierał się na trekkingi w głąb wyspy (lub wypady na rowerze z karabinem na plecach). Sam lub z Norwegami, którzy chociaż z natury introwertyczni, w górach dawali się poznać jako ludzi otwarci. Spitsbergen jest miejscem surowym i niesamowitym, odciętym od świata, a jednocześnie często odwiedzanym przez ludzi ciekawych „jak to jest w tej Arktyce”. Każdy ma tutaj swoją historię, sama wyspa ma ich tysiące. Grzesiek chciałbym opowiedzieć o miejscu przedziwnym, ciekawym, nico nierealnym. Wyspie ciekawej nie tylko jako punkt turystyczny, ale miejsce do życia lub przerwy od życia na kontynencie.

Karolina Brodzik – Georgian Job

Karolina razem z Kamilem, Mateuszem, Ewą, Grześkiem, Mariettą i Rafałem dotarcie trzema 20-letnimi Corsami na Kaukaz. Idea podróży trzema małymi autkami inspirowana jest filmem Italian Job, w którym kluczowym elementem była ekscytująca ucieczka bohaterów trzema Mini Cooperami, które dzięki swojej zwrotności, świetnie radziły sobie z jazdą po wąskich uliczkach. W czasie półtora miesięcznej wyprawy zwiedzili nie tylko lokalne stacje benzynowe i parkingi przy drogach, ale wiele ciekawych i unikatowych miejsc, poznali niesamowitych ludzi, spróbowali lokalnych specjałów i trunków oraz przeżyli wspaniałą przygodę. „Podróże to najbardziej wartościowe lekcje życia! To one umożliwiają wyjście ze swojej strefy komfortu, zmierzenie się z obcą kulturą, nowym językiem i odmiennym światopoglądem. Podróże sprawiają, że człowiek nabiera apetytu na życie! Uzmysławia sobie, że jeszcze tyle rzeczy jest do spróbowania, nauczenia się i odkrycia. Jednak podróże to nie tylko nowe doświadczenia to przede wszystkim ludzie! Niezależnie gdzie się wybierzemy to ludzie tworzą naszą podróż, ich historie, emocje, wspólnie spędzone chwile. Wartościowe jest zarówno doskonalenie relacji z naszymi towarzyszami podróży, jak tworzenie nowych znajomości.” Ta podróż może stać się inspiracją dla osób, które marzą o dłuższej podróży. Realizacja projektu podróżniczego „Georgian Job” udowodniła, że chcieć to móc! Na festiwalu oprócz przygód z podróży, Karolina podzieli się doświadczeniem w organizowaniu zbiórki crowdfunding.

Agnieszka Zakonek – Czasem nie trzeba na koniec świata czyli Polska z perspektywy siodełka!

Aga razem z Moniką przejechały wschodni szlak rowerowy Green Velo, poznając z perspektywy siodełka nasz kraj. Dziewczyny miały zaledwie 20 dni do dyspozycji i zamiast wczasów all inclusive spełniły swoje marzenie o którym nie zdawały sobie sprawy. Rower od młodszej siostry, najpotrzebniejsze rzeczy, mapy, zapał i co najważniejsze super kompan – z takim bagażem wyruszyły w swoją podróż. Postawiły na Polskę! Mówią, że poznały samych dobrych ludzi i zaczęły doceniać to, co mają na wyciągnięcie ręki. Podczas spełniania swoich podstawowych potrzeb poznały same siebie. W momentach ekstremalnego zmęczenia i bólu, upartość brała górę. I podobno nie mogły przestać! Dziewczyny twierdzą, że nasz kraj wcale nie odbiega od wielu przepięknych miejsc na świecie. A podsumowując: „Nie można kupić szczęścia, ale można kupić rower, a to prawie to samo!”

Aktualne informacje można znaleźć na naszym profilu na portalu facebook:

https://www.facebook.com/OsfpKormorany/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *